Roztáhni svá křídla a leť

01.11.2023


Napsat esej o koučinku a koučování. Tedy, to je dost velká výzva.

Když jsem si přečetla na prvním modulu tento úkol, zdálo se mi naprosto nemožné jej vyplnit. Napsat jednu až dvě strany o něčem, co mi není vůbec srozumitelné znělo trochu jako sci-fi.

Postupem času, kdy přibývalo jednotlivých modulů, metod koučování a zkušeností už to nevypadalo úplně nereálně. O čem to tedy vlastně celé je? Chytré hlavy by jistě vymyslely spoustu skvělých odpovědí. Možná by to vydalo i na celou knihu. Pro mě je koučink především o možnosti změnit svůj život.

Změna je možná děsivé slovo. Někdy až děsivě mrazivé do morku kostí. Změna nemusí však nutně znamenat jen průtrž mračen, tornádo, nebo zemětřesení. Změna může být i východ slunce, duha po dešti, nebo osvěžující vítr.

Změnu vědomě spuštěnou vnímám jako pozitivní vlnu a mohu se tak stát tvůrcem svého života. Nedovolit aby můj život byl psán perem někoho jiného.

Tentokrát, bez dovolení, si vypůjčím reklamní slogan a dovolím si tvrdit, že koučink vám dává křídla.

Stejně jako Jonathanu Livingtonovi Rackovi ve stejnojmenném románu. Dává možnost objevit svá vlastní křídla, roztáhnout je a dovolit si plachtit vlastním životem. Nalézat své vlastní slastné výšiny ze kterých se jednomu zatočí hlava, výkruty a spirály při kterých vás šimrá okolo žaludku i letové hladiny příjemného plachtění kdy si naplno vychutnáváte každou vteřinu svého letu.

I Livingston zažil ve svém životě spoustu pádů a karambolů, ale vždy našel sílu k dalšímu pokusu. Tušil, cítil, toužil po svobodném letu. Chtěl objevit nové, nepoznané a zajímavé krajiny své duše. Přijmout své strachy a nahlédnout do svého nitra. Odlepit všechny ty ulpívající, nepotřebné nálepky a nechat vystoupit na svět svou ryzí krásu a čistou záři. Cítit volnost a vášeň v každém okamžiku, v každé buňce svého těla. Propojit všechny světy okolo s tím uvnitř. Stát se součástí všeho a zároveň být unikátním a nepostradatelným dílkem té dechberoucí nádhery.

K tomu je zajisté zapotřebí velká dávka odvahy. Jenže pokud jste rozhodnutí, že chcete a říkáte si že už přišel čas kdy můžete, jste už v pomyslné převlékací kabině vašeho nového života. Stojíte na startovní čáře, nebo klidně na útesu a stačí už jen roztáhnout svá bílá křídla a mocně mávnout. Protože pokud jste dorazili se svým odhodláním ke změně až sem, pak je vám jasné, že máte moc nad svým životem jen vy sami. Máte tu obrovskou moc rozdmýchat plamen ve svém srdci a odvážit se udělat první samostatný krok, první samostatné mávnutí křídly. Poprvé zažít lehké šimrání okolo žaludku. První skutečný nádech.

Nepotřebujete aby vám kdokoliv říkal co máte dělat. Záhy přijde zjištění, že to vlastně víte. Vždy jste to věděli, jen se na to tak trošku pozapomnělo. Ale to vůbec není důležité. Tohle období už máte dávno za sebou. Jste si víc než stoprocentně jistí, že to vaše JAK a CO bude vypadat jinak něž doposud. O vašem JAK a CO nebude rozhodovat někdo z venčí, ale vy sami. Bude totiž vaše.

Bude to pestrý a barevný let vaším životem, který bude inspirací všem, kteří se chtějí dívat na svět z různých perspektiv, včetně té racčí. Tak jako vy.